SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki? To może być oszustwo!

Zakupy przez internet cieszą się dużą popularnością zwłaszcza w czasie pandemii. W okresie świątecznym kupowanie przez internet jest dużo wygodniejsze i chętniej z niego korzystamy. Niestety, jest to okazja dla oszustów. Będąc w biegu oraz pod wpływem świątecznej gorączki możemy nie zauważyć, że ktoś próbuje nas oszukać i wykorzystać chwilę roztargnienia. Popularne wśród oszustów jest podszywanie się pod firmy kurierskie celem wyłudzenia pieniędzy oraz danych.

SMS od kuriera, czy na pewno?

Oszuści dostosowują swoje metody działania do rynku, sytuacji społecznej oraz sposobu życia ludzi, tak aby ich działania były jak najbardziej efektowne. Wiele osób w ostatnim czasie otrzymało wiarygodnie brzmiące SMS, jakoby mieli niedopłatę z tytułu wysłania przesyłki kurierskiej. Dopłata ta zwykle była niższa niż jeden złoty. W SMS można było znaleźć link, który przekierowywał do płatności. Strona była w sposób łudzący podobna do strony banku, co mogło dalej nie budzić żadnych wątpliwości. Oczywiście wymagało to podanie danych drażliwych jak hasło oraz login do konta bankowego. Właśnie tak oszuści przechwycili dane wielu nieświadomych osób, kradnąc nie tylko pieniądze, ale często również tożsamość.

Stracił wszystkie pieniądze

Pod koniec listopada Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu otrzymali zgłoszenie od trzydziestosiedmioletniego mieszkańca, który otrzymał właśnie taki SMS od „kuriera”. Mężczyzna nie będąc niczego świadomym, wszedł w link z wiadomości tekstowej oraz zalogował się do „banku”. Dokonał opłaty, następnie chwilę później stracił wszystkie pieniądze z konta. Niezwłocznie więc udał się na policję. Jest to przestroga dla innych, aby dokładnie czytać SMS, które otrzymujemy. Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze możemy skontaktować się ze sprzedawcą lub infolinią firmy kurierskiej. Nie należy podawać żadnych danych drażliwych, zwłaszcza jeżeli źródło linku nie jest nam znane. Strony internetowe mogą być oszustem, dlatego zawsze trzeba dokładnie sprawdzać, czy gdzieś w adresie linku nie znajduje się literówka lub czcionka loga danego banku mimo wszystko nie jest delikatnie różna, od tej oficjalnej. Wszelkie opłaty związane z wysyłką są ustalane z reguły już na etapie transakcji i są one niezmienne.