Końcówka czerwca przyniesie bezrobocie dla pracowników kaliskiego przedsiębiorstwa Calfrost, dawniej znanego jako Chłodnia Składowa

Przygotujmy się na koniec czerwca, który będzie wyjątkowo przykry dla załogi kaliskiego przedsiębiorstwa Calfrost, wcześniej funkcjonującego pod nazwą Chłodnia Składowa. Jak donoszą „Fakty Kaliskie”, właściciele firmy już kilka miesięcy temu poinformowali swoich pracowników o planowanych masowych zwolnieniach. Mimo że personel starał się negocjować, w obliczu nieuchronnego losu, nie znaleziono rozwiązania, które pozwoliłoby uratować miejsca pracy. Firma jest własnością ukraińskich biznesmenów od końca 2023 roku.

Calfrost ma swoje korzenie w Chłodni Składowej, która powstała 70 lat temu. Przez ostatnie dwie dekady przedsiębiorstwo było pod skrzydłami polskiego producenta mrożonek – Nordisu. Lecz sytuacja uległa zmianie pod koniec 2023 roku, kiedy to Nordis został przejęty przez ukraińską firmę Three Bears (Trzy Niedźwiedzie), specjalizującą się również w produkowaniu mrożonek i lodów.

Ukraińcy zadeklarowali chęć inwestowania w produkcję na terenie Polski oraz ekspansji swoich produktów na zachodnie rynki. Tak przynajmniej sugerował dyrektor firmy w rozmowach z dziennikarzami po przejęciu Calfrosta. Rzeczywistość jednak okazała się inna.