Kaliszanie odnawiają żołnierskie groby na historycznym cmentarzu Majków

Zespół mieszkańców Kalisza aktywnie angażuje się w renowację grobów żołnierskich znajdujących się na cmentarzu Majków w ich mieście. Planują ukończyć swoje prace przed 15 sierpnia, aby mogiły były godnie przygotowane na obchody Święta Wojska Polskiego.

Cmentarz na Majkowie został założony w 1876 roku podczas zaboru rosyjskiego jako prawosławne miejsce pochówku dla garnizonu rosyjskiego stacjonującego w Kaliszu. Na tym historycznym cmentarzu znajdują się groby żołnierzy rosyjskich, niemieckich i polskich, którzy polegli podczas I wojny światowej. Spoczywają tu również polscy bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej. Na terenie nekropolii znajduje się też mauzoleum Stefana Waltera, majora piechoty Wojska Polskiego i dowódcy 29 pułku Strzelców Kaniowskich, który został ranny 15 lipca 1920 roku podczas bitwy pod Radzyminem. Jest on także kawalerem Orderu Virtuti Militari. Na cmentarzu pochowano również szczątki 327 mieszkańców Kalisza, którzy stracili życie podczas II wojny światowej.

Grupa wolontariuszy z Kalisza poświęca swój wolny czas na regularne sprzątanie, czyszczenie i odnawianie żołnierskich nagrobków na tym wyjątkowym cmentarzu. Celują w zakończenie prac przed 15 sierpnia w celu odpowiedniego upamiętnienia Święta Wojska Polskiego. Groby są nie tylko czyszczone, ale również dekorowane biało-czerwonymi wstążkami.

– Prace renowacyjne prowadzimy cyklicznie. Dwa lata temu borykaliśmy się z brakiem funduszy na impregnat, co poskutkowało ponownym pojawieniem się mchu na grobach. W tym roku udało nam się zgromadzić nieco środków finansowych. Zdobyliśmy wsparcie sponsora, który zakupił dla nas impregnat. Teraz staramy się wykonać jak najwięcej pracy. Mam nadzieję, że się uda – mówi Włodzimierz Kuba Staszak, jeden z wolontariuszy. Doświadczenie zdobyte przez lata prac pozwoliło nam opracować skuteczne metody czyszczenia mogił, jednak na niektórych trzeba jeszcze poprawić napisy – dodaje.