Doświadczasz przemocy? Zgłoś się do kaliskiego MOPSu

W Kaliszu działa MOPS, czyli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, do którego może zgłosić się każda osoba doświadczająca przemocy w rodzinie. Jest to temat niezwykle delikatny, bo wiele osób wstydzi się porozmawiać i przyznać się, że nas osobiście ten problem dotyczy. Zaznaczamy, że warto sięgnąć po pomoc, porozmawiać se specjalistami, którzy pomogą zrozumieć problem i z niego wyjść. W Dziale Pomocy Środowiskowej przy ul. Granicznej 1 świadczone są konsultacje, specjalistyczne poradnictwo oraz indywidualna terapia pod okiem konsultanta ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Elżbiety Jadwigi Marczyńskiej.

Warto prosić o pomoc

Dużo osób twierdzi, że mnie ten temat nie dotyczy, w moim domu jest wszystko w porządku i nic złego się nie dzieje. Jednak prawda bywa często zupełnie inna. Przemoc w rodzinie może pojawić się w życiu każdego z nas, bez względu na wiek, płeć, poziom wykształcenia, pochodzenie, czy status materialny. Mówiąc o przemocy wszyscy mamy przed oczami naruszenie nietykalności fizycznej. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oprócz przemocy fizycznej istnieje jeszcze kilka innych rodzajów, między innymi: przemoc psychiczna, seksualna, ekonomiczna oraz taka przejawiająca się zaniedbaniem.

Jak można zauważyć przemoc w rodzinie?

Przemoc w rodzinie to zjawisko, z którym spotyka się coraz więcej osób. Polega ona na celowych działaniach polegających na krzywdzeniu bliskich w sposób fizyczny, gdy ktoś Cię uderzy, popycha, szarpie, kopie, dusi. Przemoc psychiczną można rozpoznać, gdy w rodzinie często dochodzi do wyzwisk, obrażania i poniżania drugiej osoby, Objawia się ona również w sytuacjach, gdy ktoś zabrania kontaktować się z bliskimi, kontroluje twoje działania lub każe ukrywać prawdę, co się dzieje w waszym domu. Ostatnia przemoc, czyli seksualna istnieje wtedy, gdy ktoś cię zmusza na współżycia, molestuje i narusza w każdy inny sposób przestrzeń seksualną, bez twojej zgody.

MOPS w Kaliszu jest otwarty dla wszystkich osób potrzebujących pomocy, osób stosujących przemoc oraz świadków przemocy. Serdecznie zapraszamy na rozmowę do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 14:00. Więcej informacji pod numerem telefonu 506 162 271.