Zielone przystanki w Kaliszu – jest ich coraz więcej!

Już na wiosnę mieszkańcy Kalisza będą mogli cieszyć się nowymi, zielonymi przystankami. Posadzone rośliny, gdy zakwitną będą umilać czas oczekującym na autobus. Zielone przystanki mają za zadanie nie tylko cieszyć oko, ale również być ekologiczną wizytówką miasta.

Zielonych przystanków przybywa

Kolejne dwa zielone przystanki pojawiły się na mapie Kalisza, jednak to nie pierwsza taka inwestycja w mieście. Zielonymi przystankami mieszkańcy mogą się już cieszyć na ulicy Górnośląskiej, Placu Kilińskiego oraz na skrzyżowaniu z ulicą Polną. Aktualnie przystanki powstały dzięki projektowi Zielone ekologiczne przystanki w Śródmieściu. Kaliszanie zaakceptowali w głosowaniu na Budżet Obywatelski projekt i teraz jest on realizowany. Szczęśliwe dwa przystanki, to mieszczący ten mieszczący się na ulicy Ułańskiej oraz umiejscowiony przy byłym kinie Kosmos, przystanek przy Alei Wojska Polskiego.

Wieloletnie rośliny na przystankach

Całość inwestycji przy Alei Wojska Polskiego oraz Ulicy Ułańskiej wyniosła około trzynaście tysięcy złotych. Przystanki zostały obsiane bujną roślinnością. Na przystankach znajdziemy liliowiec, trzcinnik, miskant chiński, trzmielina, winobluszcz, oraz milin amerykański. Przystanki powstały ze specjalnych stelaży. Zielone przystanki mają nie tylko cieszyć oczy, ale również roślinność, która je obrasta ma poprawiać jakość powietrza. Inicjatywa promuje ekologię oraz działania na rzecz mikroklimatu. Ponadto wspomniane rośliny są wieloletnie, co oznacza,że będzie można cieszyć się ich pięknem przez wiele miesięcy.

Nie tylko rośliny

Zielone przystanki nie tylko są obsadzone roślinami i wspierają produkcję czystego powietrza, ale również są świetną przechowalnią na wodę opadową. Zwłaszcza na obszarach, które są narażone na susze, taka przechowalnia na wodę świetnie się sprawdza. W przestrzeni miejskiej zostaje niewiele miejsca na tego typu zbiorniki. Zielone przystanki są więc takim zbiornikiem.