Policjanci w Kaliszu pomagają osobom bezdomnym

Niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i samopoczucia osób bezdomnych i nietrzeźwych. Policjanci w Kaliszu codziennie interweniują, udzielając pomocy osobom nietrzeźwym.

Każdego, kto może być w niebezpieczeństwie, można zgłosić pod numer alarmowy 112. Jest on czynny całą dobę i można zgłaszać osoby potrzebujące pomocy. Gdy temperatura spada poniżej zera, policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Patrolują dworce kolejowe i tereny działkowe, a także opuszczone budynki, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnym wiatrem i mrozem. W przypadku napotkania takich osób policja informuje je o dostępności schronisk i noclegowni – mówią kaliscy policjanci. Policjanci zwracają również uwagę na przystanki autobusowe i inne ustronne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby nietrzeźwe.

Należy zdawać sobie sprawę, że osoba będąca pod wpływem alkoholu, która zemdleje np. na ławce w parku, może doznać hipotermii. Należy pamiętać, że takie osoby bez naszej pomocy mogą zamarznąć na śmierć. Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców Kalisza i powiatu o zgłaszanie osób bezdomnych lub nietrzeźwych śpiących na klatkach schodowych, w piwnicach lub na zewnątrz, aby zapewnić im ratunek. Policjanci podkreślają, że powiadamiając właściwe organizacje – policję lub straż miejską – możemy uratować życie. W okresie chłodów nie wolno nam lekceważyć dobra osób starszych czy samotnych sąsiadów – mówią. Kluczowe jest upewnienie się, że nie wymagają oni pomocy przy codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy ogrzewanie domu.