Mija siódmy rok od kiedy zawieszono działanie zakładu karnego

Wyższa Szkoła Sprawiedliwości w Warszawie kupiła Zakład Karny w Kaliszu 30 listopada 2015 roku, kiedy to został zamknięty. Ciągłe funkcjonowanie w zakładzie karnym rozpoczęło się w 1846 roku, a my przypominamy sobie wygląd i atmosferę tego miejsca. Przypominamy też czasy, kiedy mieszkańcy Kalisza przekraczali mury „zamku”.

Więzienie w Kaliszu zostało zbudowane w 1846 roku przez Henryka Marconiego i Franciszka Tournelle. Posiadało 102 pojedyncze cele dla więźniów oraz 18 cel dla strażników, które pełniły również funkcje gospodarcze. Początkowo osadzano w nim tylko przestępców, ale z czasem także przestępców politycznych, w tym powstańców styczniowych. W latach 1867-77 naczelnikiem więzienia był Feliks Wojciechowski, ojciec prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Wśród personelu więziennego, oprócz Walentego Stanczukowskiego, był znany lekarz i reformator społeczny.

Więziono tu wyróżniających się po rewolucji 1905 r. mieszkańców Kalisza. Więziono tu Alfonsa Parczewskiego, prawnika i posła, oraz Kazimierza Lipczyńskiego, wybitnego członka PPS, a także Józefa Kwiecińskiego, jego sekretarza, oraz Kazimierza Lipczyńskiego. Kazimierz Lipczyński został stracony na dziedzińcu więziennym 7 listopada 1906 roku. W czasie I wojny światowej stracono tu również Wojciecha Jabłkowskiego, a także rosyjskich szpiegów i działaczy POW.