Podłączenie do sieci energetycznej – od czego zacząć?

Przyłączenie do sieci energetycznej odbywa się na początkowym etapie projektowania domu. Sama procedura wydaje się być bardzo skomplikowana i wymagająca, nic bardziej mylnego. Przede wszystkim nie należy procesu odkładać na ostatnią chwilę. Przyłączenie do sieci może trwać od kilku, do nawet kilkunastu miesięcy. Proces należy zatem zacząć z dużym wyprzedzeniem, aby uniknąć komplikacji i nerwów. Od czego rozpoczyna się procedura przyłączenia? Jakie kroki poczynić aby z sukcesem przyłączyć nieruchomość do sieci? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Przyłączenie do sieci energetycznej – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest wybranie dystrybutora energii elektrycznej. Wybór w dużej mierze będzie uzależniony terenem, na którym znajduje się nieruchomość. Dystrybutorzy zazwyczaj działają na określonych terenach, dlatego należy sprawdzić który dostawca zajmuje się terenem, na którym stoi działka. Procedura rozpoczyna się od złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci. Wnioski są dostępne na stronach dystrybutorów. Formularz należy wypełnić, a następnie dostarczyć wybranej firmie drogą pocztową lub elektroniczną. Aby mieć pewność, że wniosek dotyczący warunków przyłączenia do sieci, będzie rozpatrzony szybko i sprawnie, należy wypełnić go poprawnie oraz dołączyć potrzebne dokumenty, zgodnie z wytycznymi dystrybutora. W wielu przypadkach jest to plan zabudowy oraz dokument potwierdzający prawo do korzystania z terenu.

Podłączenie energii elektrycznej – co dalej?

Przyłączenie do sieci energetycznej odbywa się na podstawie umowy, zawartej z przedstawicielami sieci dystrybucyjnej. W odpowiedzi na poprawnie złożony wniosek pracownik sieci elektroenergetycznej sporządzi warunki przyłączenia oraz projekt umowy o przyłączenie. Dokumentację otrzymasz za pomocą tej samej dogi korespondencji, którą sam uprzednio wybrałeś. Zawarcie umowy jest podstawą do rozpoczęcia prac projektowych oraz montażowych na określonym terenie. Kolejnym krokiem jest już realizacja umowy przez dystrybutora. Termin realizacji przyłączenia może się różnić, a jest on uzależniony ilością prac koniecznych do wykonania zadania. Przed rozpoczęciem pracy należy uiścić określoną na podstawie umowy opłatę. Sam proces podłączania należy do sieci przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się Twoją posesją. Samo dokonanie prac instalacyjnych nie jest tożsame z dostarczeniem energii elektrycznej. Aby cieszyć się usługami dystrybutora energii należy ustalić warunki za pomocą umowy o świadczenie usług dystrybucji lub umowy kompleksowej.

Przyłączenie do sieci energetycznej może stresować. Jest to jednak proces prostszy, niż się wydaje. Dystrybutorzy wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów możliwie ułatwiając przebrnięcie przez cały proces. Pamiętaj aby dokładnie sprawdzać dokumentację, aby uniknąć dodatkowej dawki stresu.