85-letni Józef Peruga – niezwykły maturzysta z Kalisza, były więzień obozu koncentracyjnego

W mieście Kalisz, rozpoznawalnym z jego historycznej przeszłości, 85-letni Józef Peruga podjął wyzwanie i przystąpił do matury. Jego historia jest wyjątkowa – jako małe dziecko, został uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym. Po wojnie mieszkał w różnych rejonach naszego kraju.

Zaskakującą i inspirującą historię Józefa Perugi przedstawił prezydent miasta Kalisz, Krystian Kalinowski, dzieląc się nią na swoim profilu na Facebooku. Jak poinformował, w piątek 17 maja ten niezwykły senior stawił się do egzaminu maturalnego z geografii w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu. Ciekawostką jest fakt, że według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej właśnie geografia była trzecim co do popularności dodatkowym przedmiotem maturalnym w tym roku. Około 62 tysiące osób zdawało ten egzamin na poziomie rozszerzonym.

Nie był to jedyny egzamin, do którego przystąpił Józef Peruga. Wcześniej zmierzył się również z językiem polskim, niemieckim i matematyką.

Za swój niezwykły wkład w edukację i determinację, 85-letni maturzysta został uhonorowany pochwałą prezydenta Kalisza. „Józef Peruga, urodzony w okolicach Turku, to mieszkaniec naszego miasta od ponad 20 lat. Przez wiele lat pracował jako kierowca autobusów i ciężarówek, a teraz przystąpił do matury. Niezależnie od wyników egzaminów, jest Pan wzorem dla nas wszystkich!” – skomentował Krystian Kalinowski.