Wyniki wyborów samorządowych w Kaliszu: Koalicja Obywatelska na czele, ale bez władzy

Kalisz obecnie ma Radę Miasta, w której największą ilość miejsc zajmuje Koalicja Obywatelska. Mimo to, nie będą oni sprawować władzy z uwagi na brak sojuszu z prezydentem miasta. Radni Koalicji Obywatelskiej usiłowali nawiązać współpracę z Krystianem Kinastowskim, który jest na czele Bezpartyjnych Samorządowców Wielkopolski, jednak prezydent miasta zdecydował się na kontynuację współpracy z PiS.

Prezydent Kinastowski, będący liderem Bezpartyjnych Samorządowców w Wielkopolsce, we wcześniejszej kadencji utrzymywał nieformalne porozumienie z partią Prawa i Sprawiedliwości. Był gospodarzem spotkań z znaczącymi politykami tej partii oraz publicznie chwalił rządy Mateusza Morawieckiego.

W wyborach przeprowadzonych w kwietniu, prezydent Kinastowski zapewnił sobie reelekcję już w pierwszej turze. Wynik, który osiągnął był aż dwukrotnie lepszy od wyniku jego głównego konkurenta – Piotra Łuszczykiewicza, kandydata wspieranego zarówno przez Koalicję Obywatelską jak i Lewicę. Kinastowski zdobył ponad 20 tysięcy głosów, podczas gdy Łuszczykiewicz uzyskał nieco mniej niż 10 tysięcy (pozostali kandydaci uzyskali między 1 a 3 tysiące głosów).

Podczas wyborów do Rady Miasta Kalisza to jednak Koalicja Obywatelska zdobyła najwięcej mandatów, a mianowicie 8. Koalicja Kaliska, będąca ugrupowaniem prezydenta Kinastowskiego, zdobyła 7 miejsc w Radzie, PiS zajął 6 miejsc, a Trzecia Droga dwa.