Krystian Kinastowski, Prezydent Kalisza, otrzymuje absolutorium i wotum zaufania podczas Sesji Rady Miasta

Podczas środowej Sesji Rady Miasta w Kaliszu, Prezydent Krystian Kinastowski został uhonorowany absolutorium za wykonanie budżetu miasta na rok 2023. Ponadto, zebrani radni udzielili mu również wotum zaufania. W głosowaniu, które odbyło się podczas sesji, prezydent zyskał poparcie 15 radnych reprezentujących Koalicję Kaliską, Prawo i Sprawiedliwość oraz Trzecią Drogę. Tymczasem, 8 radnych z Koalicji Obywatelskiej było przeciwnych.

W odpowiedzi na otrzymane poparcie, Kinastowski stwierdził: „Uzyskane absolutorium zasadniczo ułatwia pracę i tworzy sprzyjające warunki do porozumienia z radnymi. Jest to konieczne dla dalszej wspólnej pracy”.

Prezydent podkreślił jednak, że nadchodząca kadencja nie będzie łatwa. Zaznaczył, że Kalisz – tak jak inne samorządy – stoi przed koniecznością skoncentrowania się na zmartwieniach wynikających z niepokojącej sytuacji finansowej. Wyraził swoje obawy dotyczące niestabilnej sytuacji wszystkich samorządów w kontekście planowania budżetu na przyszły rok.

„Zmiany wprowadzone przez poprzedni rząd w finansowaniu samorządów były negatywne, jednak zapewniali oni subwencję rozwojową i dokładali do braku środków w budżetach. Teraz, mimo zmiany rządu, stare zasady finansowania pozostają, a nowy rząd jeszcze nie podjął decyzji o przekazaniu subwencji samorządom. Jednak pracuje nad nowym rodzajem subwencji, który prawdopodobnie zostanie wprowadzony od nowego roku” – wyjaśnił prezydent Kinastowski.