Tragiczny wypadek. Cysterna w rowie, a kierowca zakleszczony w kabinie

W nocy z dwudziestego szóstego na dwudziestego siódmego listopada miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek z udziałem cysterny. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej numer dwadzieścia pięć w Stawiszynie. Szczęśliwie kierowca cysterny przeżył i z bardzo poważnymi obrażeniami został przetransportowany do najbliższego szpitala.

Stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu

Z relacji rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, młodszego kpt. Szymona Zielińskiego wynika, że cysterna nagle zjechała z drogi tuż po północy. Następnie kierujący pojazdem stracił panowanie nad maszyną i wpadł do rowu. Cysterna przewróciła się i leżała do góry kołami, co uniemożliwiło wyjechanie z rowu. Kierowca cysterny nie mógł wydostać się z pojazdu, ponieważ został zakleszczony w kabinie. Na miejsce na szczęście szybko przybyli strażacy.

Konieczna była pomoc specjalistycznego sprzętu oraz ratowników

Strażacy, widząc zakleszczonego kierowcę, próbowali go uwolnić za pomocą specjalistycznego sprzętu. Konieczna jednak była pomoc Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego z JRG 2 z Konina. Akcja ratownicza trwała ponad dwie godziny, jednak finalnie udało się uratować mężczyznę. Co ważne był on przytomny, a dzięki szybkiej akcji ratowniczej, jego stan nie był krytyczny. Łącznie w wyniku wypadku konieczna była pomoc trzech zastępów OSP oraz cztery zastępy PSP. Na miejscu była obecna również Policja, która bada obecnie przyczynę oraz okoliczności zdarzenia.

Wypadki z udziałem cystern w Polsce

Statystycznie wypadki z udziałem cystern nie zdarzają się zbyt często. Należą one jednak to jednych z najniebezpieczniejszych. Cysterny bowiem często przewożą materiały wybuchowe i łatwopalne. Tym razem udało się uniknąć wybuchu. Takie wypadki często są tragiczne w skutkach i kończą się śmiercią kierowcy lub poszkodowanych. Niezależnie jednak jakim pojazdem się poruszamy należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Kierowcy pojazdów ciężarowych, transportowych oraz cystern powinni pamiętać o regularnych postojach i wypoczynku, aby zachować otwarty umysł na drodze.