Centrum badawczo-eksperymentalne w przedszkolu „Radość”

Znaczący rozwój umysłu i ciekawości można rozpocząć już na wczesnych etapach życia dziecka. Udowodniło to przedszkole nr 27 „Radość” w Kaliszu, które wyposażone zostało w specjalne centrum badawczo-eksperymentalne. O takim wyposażeniu zdecydowali mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na czym polegało zadanie w ramach Budżetu Obywatelskiego?

W ramach zadania wytypowanego jako realizowane z Budżetu Obywatelskiego postanowiono wyposażyć sale przedszkolne i ogrody w laboratoria przeznaczone właśnie dla dzieci. Przedszkolacy mogą więc zapoznać się z działaniem laboratoriów chemicznych, ekologicznych, budowlanych, wodnych, a także transparentno-ledowych. Zdaniem dyrektor Przedszkola nr 27 „Radość” w Kaliszu to właśnie eksperymenty i zabawy badawcze są w stanie w najlepszy możliwy sposób zaspokoić naturalną ciekawość dzieci.

Co rozwija centrum badawczo-eksperymentalne?

Głównym celem, który realizuje projekt centrum badawczo-eksperymentalnego, jest zapewnienie dzieciom wszechstronnego rozwoju, które opiera się o najbardziej przystępne dla nich formy. Nauka poprzez zabawę w tym miejscu sprawdza się w najlepszym stopniu. Za sprawą laboratoriów dzieci rozwijają szereg umiejętności m.in. myślenie przyczynowo-skutkowe, porównywanie, planowanie własnych działań, a także poszukiwanie oryginalnych pomysłów oraz rozwiązań niezbędnych do ich realizacji. W efekcie zabawa ta znacząco poszerza horyzonty myślowe dzieci.

Idea i koszty projektu

Głównym założeniem projektu jest sprawienie, aby mali badawcze poczuli się zachęceni do kreatywnego myślenia oraz rozwijania wyobraźni z zabaw, których wcześniej nie mieli możliwości doświadczenia. Projekt ten ma rozwijać dzieci przy jednoczesnym zachęcaniu ich do czerpania radości z odkrywania nowych, niezwykłych rzeczy. Pomysł ten wpisuje się we właściwe, pedagogiczne rozwijanie młodych umysłów. Cały projekt został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza. Jego koszt wynosił blisko 66 tysięcy złotych.