Odnowione kamienice w Śródmieściu. Które będą kolejne?

Renowacje kamienic będących architektonicznymi perłami Śródmieścia. Dotąd odnowiono już dwie kamienice przy ul. Śródmiejskiej, a w planach są kolejne remonty budynków położonych w centrum miasta. Samorząd miejski wspiera również prywatnych właścicieli tych nieruchomości, które położone są w strefie rewitalizacji. Głównym celem jest poprawienie wyglądu całego Śródmieścia i podkreślenie jego wyjątkowego piękna.

Jakie kamienice wyremontowano?

Obecnie wyremontowano dwie kamienice, które znajdują się przy ul. Środmiejskiej. Pierwsza odnowiona elewacja znajduje się przy adresie Śródmiejska 7-9, a druga przy numerze 12. Co wchodzi w zakres wykonywanych prac? Przede wszystkim wykonanie elewacji z dociepleniem od strony podwórza, a także pełne malowanie klatek schodowych. Wspomniane budynki już kilka lat wcześniej otrzymały naprawione dachy. Łączny koszt wykonanych prac szacuje się na nieco ponad 300 tysięcy złotych.

Jakie budynki czeka remont?

W planach przygotowano również więcej elewacji, które poddane zostaną remontowi. Jak informuje Marzena Wojterska, dyrektor MZBM w Kaliszu, przygotowana została już dokumentacja na budynki umieszczone przy ulicy Śródmiejskiej 19 i 23 oraz budynek przy ulicy Piskorzewskiej 1. Kamienice te zostaną wyremontowane w przyszłym roku. Z kolei w 2022 roku planowane są remonty budynków przy Zamkowej 7 i 11. Zakończenie modernizacji tych budynków oznaczać będzie uzyskanie odnowionych wszystkich budynków komunalnych w ścisłym Śródmieściu. Jednocześnie w przypadku kamienicy przy Śródmiejskiej 19 zmianie ulegnie sposób ogrzewania z węglowego na ekologiczny, co oznacza podłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dotacje dla prywatnych właścicieli

W strefie rewitalizacji wiele nieruchomości należy do osób prywatnych. Mogą więc one liczyć na dotacje od samorządu, jeśli tylko złożyli odpowiednie wnioski. Do zamknięcia naboru, czyli początku października, wpłynęło 41 wniosków od właścicieli i użytkowników nieruchomości umiejscowionych na obszarze rewitalizacji. Łączna kwota wnioskowanych dotacji to 4 mln 340 tysięcy złotych. Z kolei całkowity koszt planowanych prac wynosi 15 mln 682 tysiące złotych. Budżet miasta na dotacje przedmiotowe przeznaczył 1 mln złotych.

1 komentarz

  1. Powinno się kłaść duży nacisk na renowację tych kamienic. Jest to część dziedzictwa kulturowego naszego miasta Kalisz.

Komentarze wyłączone.