Miasto planuje odwiert próbny w celu stworzenia źródeł geotermalnych. Czy wystarczy im funduszy?

Podobno obliczenia wykazały, że pod Kaliszem znajdują się źródła geotermalne. Istnieją plany dotyczące tego, aby stworzyć tam odwiert. Czy będziemy mogli jednak spodziewać się tego, że Kalisz ma dostatecznie dużo funduszy na przeprowadzenie takich akcji? Przy okazji taka atrakcja została całkiem niedawno ukończona w Poddębicy. Znajdziecie tam rozrywkowe i nowoczesne termy wodne. Jeżeli chodzi z kolei o sytuację w Kaliszu, dowiadujemy się, że wykopaliska mogą kosztować nawet 15 milionów złotych.

Pamiętamy również o tym, że miasto planowało odwiert w termach już w 2018 roku. Niestety nie udało się zrealizować tego planu kilka lat temu. Czy teraz możemy spodziewać się tego, że będzie inaczej? Skąd tak naprawdę wiemy, że temat jest jeszcze aktualny? Artur kijewski przypomina, że możliwość zbudowania źródeł geotermalnych w Kaliszu została odkryta już kilka lat temu. Teraz czekają jedynie na to, aby ktoś rozpoczął prace. W okresie tak wielu kryzysów energetycznych geotermy mogą być prawdziwą skarbnicą dla miasta.

Prezydent miasta uznał, że nie udało się zebrać dostatecznej dokumentacji, aby rozpocząć pracę nad wykopaliskiem źródeł

Fundusz miasta już w 2018 roku planował aplikować o dotacje, które mogłyby pozwolić na rozbudowanie wodnego źródła energii elektrycznej. W tym celu prezydent zwrócił się z prośbą do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Początkowym celem było jedynie wykonanie próbnego odwiertu. W ten sposób miasto mogłoby dowiedzieć się, czy znajdujące się pod powierzchnią źródła będą nadawały się do pozyskiwania energii naturalnymi źródłami. Takie operacje są niestety niezwykle drogie. Dlatego warto najpierw określić, jak wiele korzyści przyniesie dla gminy wykorzystywanie źródeł geotermalnych.

Prezydent miasta wskazuje na to, że widzi jedynie dwa sensowne rozwiązania na otrzymanie funduszy związanych z przeprowadzeniem wykopaliska. Mogą albo otrzymać bezpośrednią dotację na ten cel, albo liczyć na to, że zewnętrzne firmy zainteresują się geotermalnymi źródłami energii, które znajdują się w Kaliszu. Być może ktoś w niedalekiej przyszłości będzie chciał wykorzystać zasoby tego potencjalnego źródła energetycznego. W takim wypadku ktoś mógłby sfinalizować niezbędne przygotowania i prace nad projektem.