Kalisz otrzyma kolejne dotacje na rewitalizację kolei wąskotorowej

Kolej wąskotorowa w powiecie kaliskim to jedna z najciekawszych atrakcji w tej okolicy. Dlatego też warto poinformować turystów o tym, że kolej wkrótce doczeka się kolejnego dofinansowania. Dzięki temu miasto będzie mogło rewitalizować ten rozchwytywany obiekt. Obecnie funkcjonuje on w okolicach gminy Stawiszyn. Najbliższe działania mają za zadanie przywrócić kolejkę do jej dawnej świetności. Samorząd województwa również spogląda przychylnie na odrestaurowanie kolejki. Jej działalność będziemy wspominali jeszcze przez długie lata.

Dotacji doczekał się również samorząd w Świebodzinie https://eswiebodzin.pl/kolejne-dotacje-na-wymiane-zrodel-ciepla-w-swiebodzinie/.

Kaliska kolejka wąskotorowa jest wyjątkowym miejscem, ponieważ kolejka powstała już ponad sto lat temu. Jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także zabytkiem w jednym. Budowę tej kolejki datujemy na 1914 rok. Zarząd nad kaliską koleją wąskotorową zmieniał się w ciągu tych lat. Jednak od okresu międzywojennego aż dotąd jedno pozostaje niezmienne. Kolejka nadal przyciąga ogromne ilości turystów zainteresowanych koleją. Powiat kaliski wiąże z tym obiektem turystycznym duże plany już od 2017 roku. W końcu doczekali się dotacji, która pozwoli odrestaurować obiekt.

Inwestycja w historię i kulturę

Aktualnie kolejka nie ma pragmatycznego zastosowania, jednak pozwala zebrać nieco pieniędzy ze względu na to, że wzbudza zainteresowanie turystów przyjeżdżających obejrzeć obiekt, a nawet z niego skorzystać. Warto jednak wspomnieć o tym, że wiele lat temu kolejka była istotnym połączeniem łączącym powiat kaliski z innymi punktami na mapie. Zanim sieć polskiego PKP została rozbudowana, właśnie kolejki wąskotorowe, takie jak tak w Kaliszu były istotnymi metodami transportu w XX wieku.

Politycy uważają zgodnie, że warto, aby takie miejsca się rozwijały nawet w dzisiejszych czasach, ponieważ jest to nasze dziedzictwo kulturowe. Samorząd województwa wyciąga dziś pomocną dłoń do zarządu Kalisza i oferuje 40 000 złotych na wyremontowanie kolejki wąskotorowej, aby wyglądała jak za starych dobrych lat. Łącznie w całym województwie znajduje się już tylko pięć kolejek wąskotorowych, dlatego też warto dołożyć nieco więcej starań co do tego, aby ocalić te obiekty, zanim zabierze je czas.