Nowa metoda oszustwa w Kaliszu: "Na zmarłego sąsiada"

W Kaliszu (województwo wielkopolskie), mieszkańcy zwracają uwagę na nowatorskie podejście oszustów do wyłudzania pieniędzy, które wykorzystuje emocje i zaufanie społeczności. Oszuści nie stronią od niecnych metod, aby wzbogacić się kosztem innych – tak jak ta najnowsza, znaną jako „na zmarłego sąsiada”. Ta metoda wydaje się być kontynuacją wcześniejszych środków, takich jak „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na amerykańskiego żołnierza”.

Podczas niedzielnej nocy, 24 września, kamery nadzoru na jednym z kaliskich osiedli – Wzgórza Kalisza – uchwyciły dwie nieznane figury szwendające się po klatkach schodowych lokalnych bloków mieszkalnych. Podejrzane osoby – kobieta i mężczyzna – wprowadziły swój podstępny plan w życie. Mężczyzna umieszczał na tablicach ogłoszeń nekrologi, podczas gdy jego kompanka przemierzała poszczególne piętra budynków, pukając do drzwi mieszkańców i prosiła o donacje na kwiaty dla zmarłego sąsiada.

Mieszkańcy Kalisza okazali się jednak być nieugięci i nie dali się oszukać temu sprytnemu manewrowi. Jak tylko poczuli, że coś jest nie tak, postanowili ostrzec innych przed tym oszustwem, publikując zdjęcia podejrzanych osób na mediach społecznościowych, aby chronić swoją społeczność przed potencjalnymi złodziejami.