Program "Rozświetlamy Polskę" przekazuje ponad 10 mln zł na nowoczesne oświetlenie drogowe dla Kalisza i okolic

Z ogromną kwotą przekraczającą 10 milionów złotych, miasto Kalisz wraz z gminami powiatu kaliskiego zostały obdarowane w ramach rządowego programu „Rozświetlamy Polskę”. Celem tych funduszy jest modernizacja infrastruktury oświetleniowej drogowej, z naciskiem na zastosowanie technologii energooszczędnych. Informację tę podał do publicznej wiadomości poseł partii Prawo i Sprawiedliwość, Jan Mosiński.

Poseł Mosiński ujawnił również, że program centralny zgromadził blisko 1700 aplikacji o dofinansowanie. Spośród nich, wsparcie finansowe z budżetu państwa zostało przyznane dla 1214 wniosków. W przypadku niektórych inwestycji, dofinansowanie ze strony rządu wyniosło imponujące 80 procent całkowitej wartości projektu.

Głównym założeniem programu „Rozświetlamy Polskę”, jak zauważył poseł Mosiński, jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Optymalnie oświetlone drogi i chodniki zwiększają widoczność, dzięki czemu liczba wypadków, zwłaszcza tych z udziałem pieszych, ma szansę znacząco się zmniejszyć. Dodatkowo, latarnie wykorzystujące technologię energooszczędną przyczyniają się do redukcji kosztów ponoszonych przez samorządy na energię elektryczną.