Rozwiązano sprawę posługiwania się cudzą kartą płatniczą – podejrzane są trzy kobiety

Trzy kobiety staną przed obliczem prawa, podejrzane o nielegalne korzystanie z obcej karty płatniczej. Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego postawili im zarzuty. Jak wynika z ustaleń śledczych, 56-letnia kobieta przywłaszczyła zgubioną kartę, a następnie razem z 29-letnią córką oraz jej 31-letnią znajomą wykorzystały ją do uiszczenia opłat podczas zakupów.

Na początku grudnia poprzedniego roku, policja otrzymała zawiadomienie na temat nielegalnego używania cudzej karty płatniczej. Zeznania zgłaszającego wskazywały, że osoba sprawcza dokonała trzynastu transakcji zbliżeniowych, korzystając z cudzej karty w różnych punktach sprzedaży.

W toku prowadzonego dochodzenia funkcjonariusze przeprowadzili analizę materiałów z monitoringu. Nagrania te udokumentowały osobę sprawczą i pozwoliły na jej identyfikację. Wykryto także, że zaangażowane w nielegalną działalność były jeszcze dwie kobiety – córka 56-latki i jej 31-letnia znajoma. Wszystkie trzy kobiety wykorzystywały cudzą kartę do płacenia za zakupy.

Na podstawie zgromadzonych dowodów, policjanci postawili wszystkim trzem kobietom zarzuty. Dodatkowo, starsza z kobiet stanie przed sądem za przywłaszczenie obcej karty. Zastosowanie tej karty do płatności zbliżeniowych jest traktowane jako przestępstwo kradzieży z włamaniem.

Warto przypomnieć, że płatność zbliżeniowa cudzą kartą jest uznawana za przestępstwo kradzieży z włamaniem. Sprawca, przełamując zabezpieczenia, dokonuje włamania do systemu elektronicznego i zabiera pieniądze, które stanowią własność innej osoby. Za takie przestępstwo, zgodnie z art. 279 § 1 kodeksu karnego, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W sytuacji ciągłości przestępstw sąd może nałożyć karę do górnej granicy sankcji ustawowych, zwiększoną o połowę.