Co władze Kalisza zdecydowały w związku z kolędą, która miała się nie odbyć ze względu na koronawirusa?

Wielu wiernych w tym mieście interesuje się tym, w jaki sposób będą wyglądały nadchodzące wizyty duszpasterskie. Zastanawiają się nad tym, czy sytuacja związana z pandemią nie pokrzyżuje kościelnej tradycji. Dowiedzmy się zatem nieco więcej na temat życia religijnego w Kaliszu. Okazuje się, że aktualnie decyzja, którą podejmą parafie w związku z wizytami duszpasterskimi, należy do biskupów. Dlatego też to, w jaki sposób będą prowadzone obecne obrzędy religijne, zależy głównie od decyzji podjętych w lokalnych parafiach.

Większość parafii ma w tym momencie nowych kapłanów, dlatego też kościoły stwierdziły, że wizyty duszpasterskie powinny działać zgodnie z tradycją. Dzięki nim księża będą mogli zapoznać się ze swoimi wiernymi. Tak samo, jak osoby uczestniczące w wydarzeniach lokalnych parafii zapoznają się z nowymi pasterzami. Co więcej, uznali również, że wizyty duszpasterskie będą niezwykle pomocne w okresie pandemii. Ponieważ pozwolą wesprzeć większą ilość parafian. Mimo wszystko biorą pod uwagę również to, że muszą zachować odpowiednie środki ostrożności.

Ze względu na tak liczną różnorodność działania różnych parafii, decyzje dotyczące kolędowania pozostawia się proboszczom

Tradycyjna kolęda wraz z odwiedzeniem osób wiernych parafii jest niezwykle istotnym elementem dla każdego kościoła. Pozwala na budowanie więzi. Jest to świetny sposób na indywidualne dotarcie do parafian i porozumienie się z nimi oraz ich potrzebami. To świetny moment na ewangelizację całych rodzin. W Kaliszu należy wziąć pod uwagę również to, że mamy do czynienia z wieloma parafiami. Każda z nich może mieć inną metodologię działania. Aby zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji, najlepiej zasięgnąć wiadomości od księdza prowadzącego.

Większość parafii w Kaliszu prowadzi również swoje strony internetowe, na których dowiemy się więcej o terminarzach i funkcjonowaniu kolęd. Tym samym w informacji publicznej prosimy samych duszpasterzy o to, aby uszanowali decyzje osób, które nie chcą uczestniczyć w kolędzie. Ma to związek z napiętą sytuacją sanitarną, gdzie kontakt z obcymi osobami często kończy się w postaci zarażenia koronawirusem. Zasady higieny sanitarnej będą bardzo ważne w trakcie prowadzenia przyszłej kolędy.