Świętowanie 742-lecia nadania praw miejskich Kaliszowi rozpoczęło się

Uroczystości związane z obchodami 742. rocznicy powstania miasta Kalisza, a co za tym idzie, nadania mu lokacji i statusu miejskiego, zostały oficjalnie rozpoczęte. To szczególne wydarzenie jest hucznie obchodzone przez mieszkańców Kalisza od 1991 roku. Do tradycji należy symboliczne odśpiewanie „Sto lat” oraz spożycie kawałka tortu urodzinowego, co miało miejsce również w tym roku, w dniu jubileuszu miasta.

We wtorek 11 czerwca, na Głównym Rynku w Kaliszu, o godzinie 18:30 miało miejsce oficjalne rozpoczęcie ceremonii upamiętniającej 742. rok nadania praw miejskich Kaliszowi. Hejnał zabrzmiał z sali recepcyjnej ratusza, a prezydent Krystian Kinastowski złożył serdeczne życzenia dla miasta. Jak podkreślił prezydent: „Miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy. Życzę nam wszystkim, byśmy każdego dnia tworzyli i rozwijali to miasto wspólnymi siłami”.

Zgodnie z tradycją, po złożeniu życzeń, mieszkańcy Kalisza, przy muzycznym akompaniamencie big bandu i wspólnym śpiewaniu z kaliskimi chórami, odśpiewali „Sto lat” dla miasta. Lokalni cukiernicy przygotowali dla mieszkańców torty urodzinowe, które były dostępne dla wszystkich obecnych na uroczystości. Dodatkowo, dla zainteresowanych została zorganizowana możliwość bezpłatnego zwiedzania ekspozycji multimedialnej oraz tarasu widokowego w wieży ratusza.

Święto Miasta Kalisza to okazja do uczestnictwa w wielu imprezach kulturalnych i rozrywkowych. Czerwiec jest pełen okolicznościowych wydarzeń, takich jak wystawy, festyny archeologiczno-historyczne, gry miejskie, turniej szachowy, regaty wioślarskie czy pokazy taneczne. W tym roku dodatkowo odbywa się 45. edycja Schola Cantorum Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej imienia T. Krokosa.